Pět zásad pro příjemné ubytování nejen v hotelu

K cestování patří přespávání mimo domov. Ať už putujete pouze prázdninově nebo i během roku jezdíte na služební cesty, určitě toužíte po odpočinku na příjemném místě. Jedna, dvě noci se dá strávit ledaskde a každý máme trochu jiné nároky. Přesto mnohdy lituji, že majitelé penzionů, hotelů i ti, co pronajímají pokoj ve své vilce či bytě, obvykle velmi málo uvažují o tom, jak se v pokoji budou lidé cítit a zásady Feng Shui jim nic neříkají. Přitom při uplatňování pravidel Feng Shui nemusíte sáhnout hluboko do kapsy. Chce to jenom používat zdravý rozum a všímat si maličkostí. Host, který je v ubytování spokojený, nejen raději zaplatí, ale opakovaně se vrací a místo doporučuje svým známým a přátelům.

Sepsala jsem několik jednoduchých zásad pro všechny, kteří zvou do svých prostor hosty. Všechny zmíněné rady však můžete s úspěchem aplikovat i ve svém domě či bytě.

Ubytování je snadno dostupné

Snadnou dostupností nemám na mysli ani tak fakt, zda vás až ke dveřím doveze metro. Důležitější je, aby se ubytovací zařízení dalo bez sáhodlouhého telefonování najít. Ať už se jedná o velký komplex nebo malou hájenku, ukazatele, rozcestníky, navigační panely, fungující vrata a zvonky, světlo nade dveřmi, jsou tím, co každého potěší.

Vchodové dveře fungují jako pozvánka ke vstupu. Pokud se zdají být zanedbané, opuštěné a nevlídné, mohou být tou poslední kapkou, která návštěvníka odradí.

Možná se někomu bude při sklence s přáteli hodit povídání typu: „Když jsem po dvou hodinách bloudění, úplně promočený a hladový našel rozvrzaná stará vrata…“, ale vsadím se, o co chcete, že příště se takovému místu zdaleka vyhne.

Věci fungují

Miluji chvíle, kdy přijdu do hotelového pokoje, položím kufr, rozsvítím lampičku, všude je čisto, podle vyvěšených pokynů do dvou minut zjistím adresu na internetové připojení, do připravené skleničky si naleji trochu vody… a mohu odpočívat.

Místo k přespání, které nepůsobí hostům starosti, kde se nemusí na nic ptát, nečekají žádná nepříjemná překvapení, je ideální. Vždyť jedním z důvodů, proč vůbec někam z domova odjíždíme, je právě fakt, že můžeme odložit každodenní starosti, protože někdo jiný na ně bude myslet za nás.

Dobrá postel

Spát se dá na karimatce, lehátku, rozkládacím gauči a po flámu i na toaletě, ale pěkná pevná postel s pořádnou matrací je k nezaplacení. Můžete mít v pokoji několik designových stolů a skříněk, přesto nejdůležitějším kusem nábytku zůstává postel a její umístění.  Nevím, kdo vymyslel teorii, že ležící člověk nepotřebuje nad hlavou prostor. Spaní pod šikminou je v pronajímaných prostorech časté, třebaže může citlivějším lidem zkazit spánek již při první noci.  Chybějící prostor nad hlavou zneklidňuje. Při dlouhodobém spaní na takovém místě bychom mohli přijít o své vize a sny.

Stejně rušivě působí i zrcadlo, pokud přímo odráží postel a spícího člověka.

Odpočinek zpříjemní, pokud z postele uvidíte na dveře a za hlavou budete mít oporu. Opačné uspořádání zvolte pouze v případě nevítané návštěvy. Vypudíte ji snáz.

Vstřícný přístup a vlídnost se počítá

Třebaže v hotelu často nechceme být rušeni upovídanými domácími, vlídné přivítání a zájem potěší. Taková mapka okolí, navigace k zastávce městské dopravy, tipy na zajímavé památky či dobré hospody, čokoládový bonbón nebo láhev vody zdarma, vám určitě přičtou plusové body.

Buďte nevtíravě originální

Dodnes si pamatuji ubytování, kde byla k dispozici sauna, i to se zarámovanými originálními grafickými listy na stěnách, a až budu mít cestu, určitě se zastavím tam, kde ke snídani nabízeli kromě obvyklého menu několik druhů medů od vlastních včel. My lidé si obvykle pamatujeme místa, která se nějak liší, vybočují z průměru. Na to negativní nadáváme a to hezké chceme zažívat znova…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář