Mohou být obrazy nebezpečné?

Na jedné konzultaci mě paní úřednice požádala o pomoc, protože se ve své kanceláři necítila dobře a lidé k ní chodili velmi rozzlobení. Vylévali si na ní svůj smutek a frustraci.  Jejich „nenálada“ byla sice pochopitelná, protože paní řešila písemnosti související s umístěním zemřelých na hřbitovech. Přesto ji agresivní chování klientů velmi skličovalo a unavovalo.

Čekárna – místo hrůzy

Kromě kanceláře jsem si se zájmem prohlédla i přilehlou čekárnu s několika židlemi. Bílé stěny byly ozdobeny sérií reprodukcí Salvadora Dalího. Nic snad nemohlo výmluvněji dokumentovat utrpení umírajících a vyvolávat roztrpčení pozůstalých než jeho Předtucha občanské války. Obrazy vyhřezlých kostí a znetvořených těl velmi jasně dokumentovaly důležitost člověka, jeho tělesné schránky. V přeneseném slova smyslu bylo na chodbě jasně ukázáno, že úřad není žádné pietní místo, s nebožtíky bude zacházeno bez respektu a s pozůstalými bez účasti…

Obrazy, umělecké objekty, vysílají energii

Umělecká díla jsou energetickými zářiči. Vysílají do prostoru svoje vibrace a ovlivňují náladu, nastavení lidí, kteří jsou s nimi v jedné místnosti. Vždy záleží na jejich účelu a s jakou energií byla vytvořena.

Vyhněte se tragédiím

Některá díla se do bytů, domů a soukromých zahrad prostě nehodí. Byla vytvořena, aby burcovala, aktivizovala lidi, poukazovala na nedostatky ve společnosti, odhalovala skryté vztahy, dráždila, vyvolávala silné emoce.  Vystavit si doma velké plátno, jehož autor líčí smrt a zmar, není zrovna nejlepším řešením, i kdyby se jednalo o originál pocházející ze štětce slavného mistra. Takové se spíše hodí do veřejných prostor, na náměstí, do ulic a galerií…

Všímejte si symbolů

Zvolte především takové dílo, který se vám skutečně líbí, a zamyslete se i nad jeho symbolickou rovinou. Obraz bude dnem i nocí vizualizovat váš život a svět, ve kterém žijete. Pokud není vaším snem bloudit osaměle, pořiďte si místo jedné postavy alespoň dvojici a poušť nahraďte veselejší scenérií.

Volba barev je důležitá

Kromě námětu vnímejte i harmonii nebo naopak kakofonii barev a tvarů. Zvláště u abstraktního umění si dobře uvědomte, co podle Vás obraz vyjadřuje. Kromě obecných symbolů, které vnímá většina společnosti velmi podobně, existuje i váš osobní osobitý pohled na věc. Velmi zjednodušeně řečeno, pokud si pokaždé při pohledu na růžový dort vybavíte cukrárnu, ve které se s vámi rozešel bývalý partner, použijte na podporu něžnosti a vztahů jiný obrázek.

Skrze umění poznejte a ukažte svá přání

Berte hledání vhodného obrazu jako meditaci. Způsob, jak skrze umělecká díla lépe poznat sebe.  Uvědomte si, co si skutečně do svého života chcete přitáhnout a to si ve svých obrazech vizualizujte.

Paní obrazy vyměnila, upravila si kancelář a chování klientů se změnilo. Pracuje se jí daleko lépe. I kolegyně, které za ní občas zaskočí, jsou překvapené, jaká u ní panuje příjemná pohoda.

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář