Zařizujeme prostor podle skutečného účelu?

Často cestuji do jiných měst a cestou se kochám. Tu hezkou brankou, jindy překvapivou vyhlídkou do kraje. Miluji kamenné zídky i bujně rostoucí keře a stromy podél cest. Krásné věci, které dobře plní svůj účel. Vždycky si říkám, v jak úžasné krajině žijeme a kolik možností v životě máme, jak různobarevný je náš svět. Občas to mám domů daleko, a tak mi asistentka domlouvá ubytování. Mnohdy znám pouze adresu a nechávám se překvapit.

Nedávno jsem přespávala kousíček od Příbrami v soukromí, kde majitelé v podkroví pronajímali nevelký apartmán. Dorazila jsem až za tmy a mojí největší touhou bylo pořádně se vyspat v teplé posteli. Neobvyklé uspořádání místnosti únavu nezahnalo, ale donutilo mě k přemýšlení.

Praktičnost především

Naši předkové neznali Feng Shui a jejich uspořádání prostoru bylo spojením praktičnosti a intuice. Dodnes můžeme obdivovat ve skansenech jejich přívětivé stavby, které dýchají pohodou… Bohužel jsme si odvykli intuici poslouchat a mnohé současné byty a domy jsou dobré spíš pro „oko“, nikoli pro život. Ze zřetele se vytrácí i praktičnost. Nepřemýšlíme, jaké potřeby by měl pokoj, kout skutečně splňovat.

Zařizujme prostor podle účelu

Teoreticky víme, že zcela jinak potřebujeme vybavit pokoj, který má sloužit k osamělé relaxaci, rozdílný nábytek a doplňky budeme kupovat do místa, ve kterém budeme často přijímat návštěvy, pořádat večírky. Jiná kritéria musí splňovat ložnice, kuchyně i pracovna… Málokdy jsme však ochotni se skutečně nad svými potřebami či nad potřebami nájemníků zamyslet a účel povýšit nad hledisko pracnosti, finanční nákladnost, či nad naši aktuální pohodlnost.

Postel za trest

Dlouho jsem seděla v apartmánu na starém gauči naproti vypnuté obří televizi a nemohla jsem se odhodlat stulit do postele. Pronajímaný prostor nebyl malý. Původně se pravděpodobně jednalo o dětský nebo obývací pokoj, do kterého majitelé doplnili kuchyňskou linku. Bylo tam všechno. Gauč, dvě křesílka, jídelní stůl a židle, skříňky s příbory a sklenkami, vařič i malý dřez. Paradoxně na to nejdůležitější nezbylo důstojné místo.

Postele se tísnily v nehostinném rohu poblíž dveří. Stály pod šikmou stěnou vedle věšáků na oblečení a ošklivé sektorové skříně. Od sedací soupravy postele částečně oddělovala příčka. Bohužel nenavozovala příjemnou intimitu, ale zesilovala pocit smutku a temnoty. Místo útulného prostoru k odpočinku se majitelům podařilo vytvořit stísňující tmavý kumbál bez dveří, který by se skvěle hodil pro umístění vestavěné skříně, čisticích prostředků, mopu a žehlicího prkna. Člověk ani na okamžik nepřestával mít pocit, že je nevítaným vetřelcem nebo se připravuje na kariéru horníka.

Jak vypadá dobré místo pro spánek

Majitelé prostoru vytvořili na pohled hezký interiér. Bohužel se nezamysleli nad tím nejdůležitějším – nad účelem, pro který si bude chtít někdo pokoj pronajmout. Nevím, jak to máte vy, já se chci na cestách především dobře vyspat. Neohromují mě krásné vitríny s tuctem malovaných skleniček a dokonce se dovedu obejít bez velké televize. Postel, tu bych chtěla co nejlepší. Takovou, která je dostatečně velká, přiměřeně měkká, umístěná ideálně tak, abych viděla na dveře a nad polštářem mě nestrašila žádná šikmina. Je příjemné, když se při spaní můžete pohodlně nadechnout a nemáte pocit, že na vás padá strop…

Můžeme se poučit

Tento apartmán se prostě nepovedl. Hodil by se pro přijímání návštěv, menší rodinná oslava by se v něm dala úspěšně zorganizovat, ale místo pro přespání budu příště hledat jinde. Cenné je, že mě prostor donutil k zamyšlení, abych se příště doma i v bytech klientů ptala ještě důkladněji, jaký má pokoj účel, které požadavky a potřeby životního stylu má splňovat.

Možná by měl čas od času udělat takovou revizi každý z nás a obhlédnout svoji kuchyň, obývací pokoj i ložnici a zeptat se sám sebe: Co od tohoto místa očekávám? Mám zde všechno, co potřebuji?  Jsou tady nějaké předměty navíc a z jakého důvodu?

Věřím, že takové zamyšlení pomůže, aby z našeho okolí i života zmizely věci, které nám neprospívají, nemají žádný praktický účel ani nepřinášejí radost. Pro majitele apartmánu by to navíc znamenalo, že získají stálé zákazníky, kteří se k nim budou rádi vracet.

 

 

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář