Jak na Vánoce – Ježíšek není inspekce

Nakupování dárků je v plném proudu, z kuchyní se line vůně cukroví, probíhá předvánoční úklid. Ať už berete přípravy na blížící se svátky vážně nebo ne, zkuste si nadcházející čas vychutnat jako příjemné období pro zamyšlení, pro uspořádání věcí, pro nabrání nových sil a zlepšení vztahů s rodinou.

Vyvarujte se extrémů

Zrovna nedávno mě na faceboku pobavilo upozornění, že Ježíšek není kontrolorem z hygieny. Také si myslím, že není nezbytné se při úklidu uštvat, prosazovat ve všem až nelidskou dokonalost. Nemusíte napéci 20 druhů cukroví, drhnout spáry dlaždiček kartáčkem na zuby, vybrat stromek dokonale symetrický a dárků koupit alespoň o jeden víc než loni…Daleko lépe všichni uděláme, když se vrátíme k opravdové tradici Vánoc. Původní křesťanské poselství mělo přinést novou naději, zájem o druhé a lásku.

Vánoce a konec roku uzavírají přirozený cyklus prvků

Období konce roku je čarodějným časem. Období vody uzavírá roční přírodní cyklus. magickou schopnost odnést všechno, co nám v současném životě překáží a nabídnout nám nové vhledy, přísliby a naděje. Stačí se jenom zamyslet.

Uvědomte si, co chcete, aby bylo součástí do vašeho života

Až budete příště utírat prach na poličkách v obývacím pokoji nebo přerovnávat botník v předsíni, uvědomte si, zda věci, které tak úzkostlivě skladujete, jsou ještě aktuální, nebo se jedná o bezcenné relikvie, nebo v horším případě o zbytečný výkřik designera, které vlastně nikdo nikdy nechtěl.

Dejte si realistické cíle

Úklid a očista prostoru nám pomůže k větší lehkosti. Všechno, co kolem sebe máme je takové naše závaží, baťůžek, který si vláčíme každodenní realitou.  V tomto období můžeme z něj daleko snáz než jindy odložit všechno, co už nechceme. Přesto nemusíme jít až na hranici naprostého vyčerpání a vytvoření realistického akčního plánu na další období bude mnohdy přínosnější než nedokončená chaotická akce.

Přítomnost přátel a rodiny není samozřejmostí

Udělejme si pořádek nejen kolem sebe, ale nezapomeňme zamést také ve svém počítači i ve své hlavě. Po takovém vyrovnání a nastavení nových směrů a hranic se člověku uleví. Možná potom dokážeme s větší láskou a pochopením přistoupit ke svým bližním. Budeme lépe oceňovat jejich přítomnost a projevy zájmu. Třeba si uvědomíme, že dárky nejsou pouze záležitostí Vánoc. Dostáváme je denně. Mnohdy tak luxusní, že se v obchodě koupit nedají.

 

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář